Hoe paars wordt de heide dit jaar?

Door de strenge, droge vorstperiode in februari en de ijskoude wind die toen waaide is de heide flink bevroren geweest. Je kunt dit nu goed zien bij de oudere heide die zo’n 15 tot 20 jaar oud is. Het bovenste deel van de struiken is grijs en dor in plaats van beginnend paars. Onderaan lopen de heide struiken wel weer uit, maar de bovenkant blijft dor. Daarbij komt de droogte van de afgelopen maanden waardoor deze aangetaste heide niet goed heeft kunnen herstellen.

Is dit erg?
Nee. De heide zal zich verder herstellen in de loop van het jaar en het kan zijn dat de heide volgend jaar weer net zo mooi bloeit als andere jaren. Voor de insecten is het wel vervelend. Zij hebben het al moeilijk door de gevolgen van de stikstofdepositie. Door een verminderde bloei is er ook minder nectar te vinden. Vooral bijen hebben hierdoor minder voedsel.

Bijenkasten
Voorgaande jaren hebben imkers hun bijenkasten op de heide kunnen zetten wat resulteerde in heerlijke heidehoning. Dit jaar hebben we moeten besluiten om het aantal bijenkasten sterk te beperken om concurrentie met wilde bijen te voorkomen.

Heideherstel
In de komende jaren gaan Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten aan de slag op de Sallandse Heuvelrug. We versterken het totale ecosysteem en herstellen de variatie in het heidelandschap. Een pakket aan maatregelen moet ervoor zorgen dat de rijkdom aan plant- en diersoorten op de Sallandse Heuvelrug, behouden blijft en versterkt wordt. Zo breiden we op een aantal plekken de heide uit en maken we verbindingen met het buitengebied door bomen te kappen. Ook maaien, branden en bekalken we de bestaande heide en zetten we de schaapskudde in om de heide te onderhouden.
Lees meer op: www.sallandseheuvelrug.nl/heideherstel.

OK

Door het gebruik van onze website ga je akkoord met het gebruik van cookies. Meer informatie is beschikbaar in ons Cookiebeleid. Cookiebeleid